“AMB 100 baz puandan daha fazla faiz indirebilir”

Portekiz Merkez Bankası Başkanı ve AMB Yönetim Kurulu Üyesi Mario Centeno Econostream Media’ya verdiği mülakatta enflasyonun Mart ayındaki tahminlerinden daha hızlı biçimde hedefe ulaşmasına bağlı olarak bu yıl 100 baz puanlık faiz indirimine açık olduğunu söyledi.

Centeno bu miktarda indirim olsa dahi ‘kısıtlayıcı seviyede’ kalmaya devam edeceklerini belirtti.

Enflasyonda şu anda yüzde 2’lik hedefe yakın olduklarını kaydeden yetkili, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun geçici olarak yüzde 2’nin de altına düşeceğini tahmin ediyoruz. Faiz oranlarını sadece enflasyon yüzde 2’ye ulaştığında düşüremeyiz” şeklinde konuştu.

Centeno politika duruşunu değiştirmek için uzun süre beklemenin daha agresif faiz indirimini gerektirebileceğini ifade etti.

“Petrol belirsizliği Haziran’da indirimi engellemez”

Diğer bir Yönetim Kurulu Üyesi ve Fransa MB Başkanı Villeroy de Galhau Orta Doğu’daki gerilim petrol fiyatlarında sıçramaya neden olsa dahi politika yapıcıların bu şokun fiyatlar üzerindeki etkilerini analiz edeceğini ve ‘mekanik bir tepki vermeyeceklerini’ belirtti.

Villeroy Pazar günü verdiği mülakatta ‘belirsizlikler faiz indirimi sürecini erteler mi?’ sorusuna ise “Bir sürpriz olmadıkça çok fazla beklemememiz gerekiyor” yanıtını verdi. Villeroy sözlerini şöyle sürdürdü; “Gelecek seneye kadar enflasyonun yüzde 2’ye düşeceğine inanıyoruz. Görevimiz, istihdam ve ekonomik aktivitede maliyetleri minimize etmek. Bu anlamda ilk faiz indirimi Haziran’da olabilir”

Villeroy gibi birçok AMB yetkilisi de ilk indirim için 6 Haziran’daki toplantıya işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir