520 bin kadın ile gelen fark

CHP’deki kadın üye sayısı 520 bine ulaştı ve AKP hariç tüm siyasi partilerin üye sayısını geçti. Halen AKP ve CHP’den sonra en çok üye 508 bin ile İYİ Parti’de bulunuyor. AKP’nin 11 milyon, CHP’nin ise 520 bini kadın olmak üzere 1 milyon 421 bin üyesi var. CHP Genel Başkan yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Seçim öncesi 81 il ve 973 ilçede örgütlendik. 303 ilçede ilk kez kadın kollarını kurduk. Son üç yılda 165 bin yeni üye yaptık ve kadın üye sayımız 520 bine ulaştı” dedi. Nazlıaka, şu bilgileri aktardı:

ÖZGÜR ÖZEL’İN ETKİSİ YÜKSEK OLDU: Aylin Nazlıaka, SÖZCÜ Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül’e CHP Kadın Kolları’nın çalışmaları hakkında açıklamalar yaptı, “Genel Başkanımız Özgür Özel’in iradesiyle seçimde önemli bir sonuç aldık” dedi.

9.5 MİLYONUN BAŞKANI KADIN

“520 bin sayısı, AKP hariç tüm partilerin üyelerinden fazla. Kadın üye oranımız yüzde 37’ye ulaştı. Tokat’ta yaprak toplayan, Hakkari’deki fabrika işçisi, Nevşehir’de patates tarlasındaki kadın da partimize üye oldu. Hedefimiz kadın üye oranını yüzde 50’ye çıkarmak. Bizim 7’nci okumuz kadınlar ve eşitlik. Yerel seçimlerde 3’ü büyükşehir olmak üzere 6 il, 28 ilçe ve bir beldede CHP’li kadın belediye başkanları seçildi. 9,5 milyon nüfusun yaşadığı yöreler, CHP’li kadın başkanlar ve kadın bakış açısı ile yönetilecek. 28 yaşında kadın belediye başkanımız var. 35 kadın başkanın yaş ortalaması ise 47.”

KORKU DUVARLARI YIKILDI

Yerel seçimle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Nazlıaka “Daha önce yüzde 5’in altında oyla kazandığımız ve kaybettiğimiz seçim bölgelerini belirlemiştik. Dört yıl boyunca bu il ve ilçeler için özel çalışma yürüttük. 2019’da kaybettiğimiz 49 ilçenin 38’ini yani yüzde 78’ini bu seçimde kazandık. Seçim sonuçları umudu yeşertti. Korku duvarları yıkıldı. İktidarın baskısı nedeniyle, birçok yurttaşımız partimize üye olmaya çekiniyordu. Özelikle de çocuğu iş arayanlar cesaret edemiyordu. Şimdi ise yoğun ilgi var. Önümüzdeki günlerde yeni üye kampanyası başlayacak” dedi.

FERMUAR SİSTEMİ İŞE YARADI

Nazlıaka, yerel seçimlerde kadınların aday olmaları için cesaretlendirildiğini belirtti ve “Belediye ve İl Genel Meclis üyeliklerinde fermuar sistemi teşvik edildi. Önseçime giren kadınlar için pozitif ayrımcılık yapıldı ve pencere sistemi uygulandı. Böylece listede her üç kişiden biri kadın aday oldu” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir